Navigace
Obsah
Zebra se za Tebe nerozhlédne
Bezpečnost na silnicích je společnou odpovědností nás všech, a proto se na bezpečnost na silnicích pravidelně zaměřujeme. Tentokrát se policisté v prvním dubnovém týdnu věnovali chodcům a bezpečnému přecházení vozovky.
Důsledky neopatrného vstupu chodců do vozovky
Nedbalé či nečekané vběhnutí chodce do silnice může mít fatální následky. Řidič má omezený čas na reakci, což při vyšších rychlostech výrazně zvyšuje riziko vážného zranění či úmrtí chodce.
Často se veřejnost mylně domnívá, že chodec má na přechodu „automatickou“ přednost za všech okolností. To však není pravda a tento omyl může vést k nebezpečným situacím.
Zákon č. 361/2000 Sb. v § 54 říká, že:
(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
(2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
(3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.
(4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.
Z výše uvedeného je pak jasné, že chodec nemá absolutní přednost.
Význam viditelnosti chodců v dopravním provozu
Viditelnost chodců hraje klíčovou roli v prevenci nehod. Chodec oblečený v tmavém oděvu je pro řidiče viditelný na vzdálenost pouhých 18 metrů, zatímco v bílém oblečení až na 55 metrů. Použití reflexních prvků zvyšuje tuto vzdálenost až na 200 metrů, což řidiči poskytuje dostatek času na bezpečnou reakci
Doporučení pro bezpečné přecházení
Před vstupem do vozovky: Vždy se důkladně rozhlédněte a ujistěte se, že je bezpečné přejít.
Nepředpokládejte, že vás řidič vidí: I na přechodu pro chodce mějte na paměti, že viditelnost může být omezená.
Za snížené viditelnosti: Noste reflexní prvky, i v obci. Reflexní pásky, vesty či jiné doplňky výrazně zvyšují vaši viditelnost.
Vyhněte se používání mobilních zařízení: Při přecházení se plně soustřeďte na situaci v provozu.
Učte děti správnému chování: Vysvětlete jim důležitost opatrnosti a viditelnosti při pohybu v silničním provozu.
Pamatujte, že vaše bezpečnost závisí na vaší obezřetnosti a dodržování těchto zásad. Buďte vidět a buďte v bezpečí.
nprap. Simona Vacherlohnová
preventistka PČR ÚO Beroun
14. dubna 2025
Poslední aktualizace: 14. 4. 2025 13:13